Minden klímának egy a célja: kellemes hőmérsékletet biztosítani a forró nyári napokon. A hűtés mellett azonban számos egyéb tulajdonságot érdemes figyelembe venni vásárlás során.
Nem mindegy, hogy hány helyiség és milyen nagyságú terek hűtéséről van szó. Az egyenletesen elosztott levegő fontossága, a zajszint és nem mellesleg az ár mind-mind fontos szempontok klímaválasztás esetén. Aggodalomra azonban semmi ok, segítünk! Az alábbiakban bemutatjuk a hűtőrendszer típusokat azok főbb tulajdonságai mentén, előnyeik és hátrányaik ismertetésével.
Monoblokk klímák
A monoblokk klímák közé tartoznak a mobilklímák és az ablakklímák, amelyek egy egységből állnak. Ebből következik, hogy működésükhöz nincs szükség csővezetékre, csupán egyetlen csövet szükséges a kültérbe vezetni, így nem igényelnek bonyolult szerelést, de zajszintjük magasabb, hatásfokuk pedig csekélyebb társaiknál.
Az ablakklíma rendszerint falba vagy nyílászáróba kerül beépítésre, így vásárlás előtt érdemes alaposan megtervezni a helyét.
A mobil klíma egy helyiség lehűtésére kiváló, ám nagyobb szobák, teljes lakások megfelelő hőérzetének biztosítására nem alkalmas. Előnye, hogy könnyű és hordozható, így akár a különböző szobák között cserélgethetjük a helyét.
Mely esetben válassza?
Split klímák
A split klíma – ahogy elnevezése sugallja – osztott egységekből áll. Egy beltéri és egy kültéri berendezés biztosítja a megfelelő hőmérsékletet - akár az egész lakásban. Ebbe a kategóriába sorolhatók a multi split klímák, a kazettás klímák és az oldalfali klímák.
Mindegyik split klíma telepítése speciális anyagokat és szerszámokat, valamint szakértelmet igényel, így laikusként ne fogjunk hozzá a telepítéshez, mert minden bizonnyal el fog maradni a várt eredmény.
A multi split klíma lényege, hogy egyetlen külső egységére több beltéri berendezés is kapcsolható. Általában egy-egy kültéri rendszerre kettő-hat beltéri klíma kerül csatlakoztatásra, de olyan multi split klíma berendezések is léteznek, amelyek 9 beltéri egységet is kiválóan képesek kiszolgálni. A beltéri egységek saját távirányítóval rendelkeznek, azaz egyenként szabályozhatók. Alacsony működési zajjal járnak, azaz rendkívül csendesek, modernek és költséghatékonyak.
Mely esetben válassza?
A kazettás klímákat általában nagyobb terek hűtésére javasoljuk. Rendszerint négyzet alakúak és az álmennyezetbe kerülnek beépítésre. Előnye, hogy egyenletes hőeloszlást, ezáltal kellemes, természetes hőérzetet biztosít.
Mely esetben válassza?
Az oldalfali inverteres klímák a legnépszerűbbek, hiszen kevés helyet foglalnak és bármely oldalfalra felszerelhetők. Előnye, hogy mivel rendkívül elterjedt, számos szín és design variációban elérhető, így az enteriőr stílusához igazítható a berendezés. Érzékeny vezérlésüknek köszönhetően pontos hőmérséklettartást biztosítanak, kevésbé szárítják a levegőt és széles működési tartománnyal rendelkeznek. Hátránya, hogy például a kazettás változattal szemben a levegőt egy irányba – gyakran a helyiségben tartózkodóra- fújja.
Mely esetben válassza?
Légcsatornás klímák
A légcsatornás klímák a legnagyobb helyiségek - akár emeletes családi házak - hűtésére is alkalmasak. Működése – a nevének megfelelő – légcsatornákon alapszik, amelyek nyomás hatására továbbítják a lehűtött levegőt. A beltéri egység ebben az esetben rejtve van, így különösen esztétikus látványt nyújt. A légcsatornás hűtőrendszerek között megkülönböztetünk alacsony, közepes és magas nyomású, valamint multi és ipari légcsatornás klímát.
Az alacsony nyomásút egy vagy két helyiség hűtésére ajánljuk. Előnye, hogy rendkívül csendes, nem zavar az alvásban, így gyerekszoba vagy hálószoba hűtésére is kiválóan alkalmas.
A közepes nyomású már 3-5 helyiséget is képes lehűteni, így akár otthonunk egész területén élvezhetjük a kellemesen hűs levegőt, miközben nem kell tartanunk a fúvó, zúgó működési zajoktól.
A magas nyomású már hatalmas csarnokok, előadók, éttermek, színházak, mozitermek vagy nagy, emeletes családi házak hűtését és szellőztetését is kiválóan ellátja.
A légcsatornás klímák előnye, hogy hosszú élettartammal rendelkeznek, rendkívül csendesek, esztétikusak, diszkrét megjelenésűek, huzathatás mentesek, egyenletes hőeloszlást biztosítanak, valamint 2-40 kW között elérhetők.
Mely esetben válassza?
Bízunk benne, hogy segítségünkkel könnyedén eligazodik a különböző klímatípusok között és megtalálja az igényeihez leginkább illőt. Ha kérdése akadt, segíthetünk valamiben, vegye fel velünk a kapcsolatot IDE kattintva.