Mit is jelent ez a megnevezés? És miért olyan gyakori téma az elmúlt években?
A válasz egyszerű. A jelenlegi fűtési rendszereket leváltó új fűtési technológia. A hőszivattyús készülék hatékonysága minden más fűtési rendszerrel szemben a leghatékonyabb. A hőszivattyús készülékek a környezeti hőt használják fel ingatlanunk fűtéséhez, és ehhez minimális elektromos áramot használnak fel. Ez megmutatkozik a havi rezsiszámlánkon is.
De miért használják a hőszivattyús fűtés kifejezést annyi különböző készülékre?
A hőszivattyús fűtés itthon két csoportra osztható:
A levegő – levegő hőszivattyúk a klasszikus klímaberendezések, új fűtésre is optimalizált kültéri egységgel. Ez a normál, inverteres klíma azon változata, amelynek a kültéri egysége nagyobb, hatékonyabb, egyedi fejlesztésekkel, mint karter, és csepptálca fűtés. Nem azonos a normál klíma berendezésekkel. Legfontosabb előnyük, hogy az A+++ hatékonyságot és SCOP értéket alacsony hőmérsékleten is képes leadni. Mi is az a SCOP? Azon fűtési mutató, amely megmutatja, hogy 1 kW felvett áramból hány kW hőt képes a készülék leadni. Mondhatjuk, hogy hatékonysági mutató. A piaci érték legjobbja 5,3 SCOP. Ez azt jelenti, amíg egy fűtőpanel, vagy infrapanel 1 kW áramból 1 kW hőt képes leadni, ami legyen 1 SCOP, addig a hőszivattyú az ötszörösét. Ezért nem jogosult az infrapanel és fűtőpanel H tarifára, mivel nem annyira hatékony. A készülékek nem vesznek fel 1 kW áramot, ennél lényegesen alacsonybb az áramfelvételük. Erről később még írunk pontos számokat.
A levegő – levegő hőszivattyúkat fűtésre optimalizált klímáknak is hívják a piacon. A gyártók nagy részének már majdnem a teljes kínálata fűtésre optimalizált készülék. Mivel ezen készülékek is tudnak hűteni, így mindenkinek megfelelő választás hűtésre és fűtésre is.
Ez egy fontos szempont a hőszivattyús fűtés témakörben. A régi fűtési rendszerekkel ellentétben a fűtésre optimalizált klímák megfelelnek hűtésre, és párátlanításra is. A készülékek a levegőt is szűrik, így sokoldalúságuk megkérdőjelezhetetlen.
Amennyiben csak fűteni és hűteni szeretne, a fűtős klíma a legjobb megoldást nyújtja Önnek. Egyszerű, gyorsan akár 3 óra alatt telepíthető.
Abban az esetben, ha meglévő fűtési rendszerét lecserélné, de radiátoros fűtést vagy padlófűtést is szeretne, vagy akár használati meleg víz készítése is fontos, akkor Önnek nem levegő- levegő hőszivattyúra azaz klímára van szüksége, hanem levegő-víz hőszivattyúra.
A különbség csak az, hogy minek adjuk át a rendszer hőjét, levegőnek vagy víznek.
Gyakori választás a régi bojler megtartása használati meleg víz készítéshez, és fűtő klímák telepítése. Ez a legolcsóbb megoldás fűtés kiváltásra jelenleg. Természetesen H tarifával, vagy napelemmel megtermelt árammal a legjobb választás.
A fűtésre optimalizált klímák elérhetőek split és multi rendszerekben is. Split, mint osztott, egy beltéri egy kültérivel. Multi, mint egy kültéri egység, több beltérivel. Amennyiben fontos az esztétikum, akkor egy multi készülék jó választás, egy kültéri egységgel, és akár 5 beltéri egységgel. Egy beltéri egység egy helyiségbe megfelelő. A split klímák azonos hatékonysággal érhető el, mint a multi klímaberendezések. Ez esetben, annyi kültéri egységünk lesz, mint amennyi beltéri egységünk. Akár, 5 helyiség, 5 beltérivel, 5 kültéri egységgel. A piac sajátossága, hogy a multi rendszerek ára közel azonos a split klíma készülékekével. 3 split klíma ára, majdnem annyi mint egy multi rendszeré, egy kültérivel, és 3 beltérivel.
Gyakorlati példa, vegyünk egy 100 m2-es családi házat, induljunk ki az 1 kW/ 10m2 szükésges hőigényből, és máris érthető, hogy miért van szükségünk 3 db 3,5 kW-os készülékre. A teljesítmények összeadásával elérhetjük a kívánt 10 kW leadható hőigényt. Jelen esetben 11,5 kW leadható hőt számoltunk, ami kis többletet is jelent. Természetesen a készülékek nem vesznek fel sem 3,5 sem 10 kW áramot. Egy átlagos 3,5 kW-so készülék 900 kW áramot fogyaszt egy 6 hónapos fűtési időszakban. Ez, a lakossági áram 70 forintos árával felszorozva, havi 10 500 forint kötlséget jelent. A fűtésre optimalizált klímákat szinte bármilyen elektromos hálózat elbírja bővítés nélkül, mivel 5 Amper körüli áramfelvételük van. Természetesen ez függ a már meglévő eletromos fogyasztóktól. A szám a 3,5 kW-os készülékekre vontakozik.
Árak: Maradjuk egy 100m2-es ingatlannál, ahol 3 készülék telepítésével várhatóan bruttó 900 000 forint körül érhető el a fűtés kiváltás. Példa termék itt! Így a 900 000 forintból megoldottuk az ingatlanunk fűtését, hűtését, párátlanítását, és levegő szűrését. (A családi házakban a párátlanítás kiemelt fontosságú) Ennyit egyenlőre a levegő - levegő hőszivattyúkról, másnéven fűtésre optimalizált klímákról.
A levegő- víz hőszivattyúk:
Ezen típusú készülékek tudják a korábban írt fűtésre optimalizált klímák tulajdonságait, hűtenek és fűtenek. Azzal a különbséggel, hogy képesek a megtermelt hőt, a meglévő fűtési rendszernek is átadni. Csatlakoztatható régi és új radiátorhoz, régi és új padlófűtési rendszerhez is. Ezen típusok használati meleg víz készítésre is megfelelnek,mivel radiátoros kört és meleg víz tartályt is képesek üzemeltetni. Ebben az esetben HMV tárolóként említjük, ami rövidítése a használati meleg víznek.
Egyszóval a korábbi készülékhez képest, ami a levegő keringetésével ad le hőt, és melegíti a helyiséget, ebben az esetben a készülék a folyadéknak adja át a megtermelt hőt. Padlófűtés, radiátoros fűtés, használati meleg víz tartályban lévő vízre gondolunk.
De hogyan tud hűteni ez a készülék amellett, hogy meleg vizet, radiátoros fűtést, és padlófűtést is üzemeltet? Olyan beltéri egységekkel, amik kinézete a normál klímák beltéri egységére hasonlít, ezek a fan coil egységek. Ezek szerint a készülék hűtésre, fűtésre, használati meleg víz, és radiátoros és padlófűtésre is megfelelő, akár egyszerre is? Igen. Ez a hőszivattyús fűtés legnagyobb előnye. Sokoldalú. Fontos, ezen készülékek ára dupla annyiba kerül, mint levegő- levegő hőszivattyú társaik. Ezért is a leggyakoribb választás a hűtő- fűtő klíma választása, régi bojlerek használatával. Egyszerű, egy nap alatt telepíthető, és megoldott a ház hűtése- fűtése, használati meleg vize. A hőszivattyús fűtéssel Ön a jövő évtizedére is felkészülhet, mivel jelenleg az egyetlen fűtési alternatíva a hőszivattyús fűtés a gáz és egyéb típusú fűtési rendszerek kiváltására. Ideális megoldás, mivel hatékonyságuk lényegesen jobb mint a régi kazánoknak, és cirkó fűtési rendszereknek.
A hőszivattyúk fűtés bevált technológia, amit évtizedek óta használnak világszerte, hogy hatékonyan biztosítsák az épületek fűtését, hűtését és bizonyos esetekben meleg víz ellátását. Valójában valószínűleg napi szinten találkozik a hőszivattyús technológiával: a hűtőszekrények és a klímaberendezések ugyanazon elven és technológia alapján működnek. A következő rész bemutatja a hőszivattyú működésének alapjait, és bemutatja a különböző rendszertípusokat.
A hőszivattyú működésének definiciója:
A hőszivattyú egy elektromos inverteres kompresszor meghajtású berendezés, amely a környezetből vonja ki a hőt és szállítja el a kívánt helyiségbe. Ott átadja a felvett hőt a levegőnek, vagy a víznek ez függ a készülék típusától, erről fentebb már írtunk. A hőleadás folyamatos a kívánt hőmérséklet eléréséig. De hogyan vonja el a hőt a környezettől? Az egyedi freon gáz a rendszerben történő térfogat változással képes hőt felvenni, és egy másik helyiségben újabb térfogat változáskor azt leadni a levegőnek vagy a víznek. Mindehhez a régi fűtési rendszerek töredék energia felhasználásával.
Egy megbízható hőszivattyús klíma ára bruttó 250 000 forint felett kezdődik. Ezen típusok már A+++ besorolással rendelkeznek, magas SCOP értékkel, amely garantálja, hogy hatékonyabbak, mint bármilyen elektromos fogyasztók, mint infra és fűtőpanel. Ezen készülékek hűtenek, fűtenek, párátlanítanak, és szűrik a levegőt. Ezen típusú klíma telepítés ára változó, erről érdeklődjön az értékesítő cégtől. Az ára egészen 800 000 forintig terjedhet, ebben az esetben már nagyon magas minőségről és hatékonyságról beszélünk. Ajánlott gyakorlati számítás az1 kW/10 m2. Ezzel a számítással tudja a hőszivattyús fűtés méretezését kiszámolni az otthonára vonatkozóan. Egy 30 m2-es helyiséghez 3,5 kW-os készülék az ideális. És így tovább.
A telepítési költséget a H tarifa megemelheti, amennyiben szeretnénk, de megtérülése nagyon gyors, mivel a fűtési szezonban féláron kapjuk az áramot a szolgáltatótól. Elérhető mindkét típushoz, levegő- levegő hőszivattyúhoz, és levelgő- víz hőszivattyúhoz. Előnye, hogy 6 hónapig fél áron kapjuk az áramot a szolgáltatótól.
A levegő- víz hőszivattyúk ára magasabb, várhatóan 2-3 szoros áron telepíthető, azzal a plusz opcióval, hogy használati meleg víz, padlófűtés, és radiátoros fűtésre is megfelelő. Olyan módon is, hogy a meglévő rendszerek is megtarthatók, használhatók. Gyakorlatban sok ügyfél kérésére a hőszivattyús fűtést 0 fokig üzemeltetjük, és ez a hőmérséklet alatt a régi rendszer szolgáltatja a hőt az ingatlanban. Az új építésű ingatlanok 90 %-a már hőszivattyús fűtéssel épül. Ez a szám már csak magasabb lehet, ahogy a törvények is szigorodnak, és a támogatásoknak köszönhetően nem fogja megérni a régi rendszerek telepítése, felújítása. Fontos megjegyezni, hogy a hőszivattyú hatásfoka nagymértékben függ hőmérsékletétől. Ahogy egy meredekebb dombon is több erőfeszítésre van szükség a kerékpárral való feltekeréshez, úgy hőszivattyúnak is erősebben kell dolgoznia a kívánt hőmérséklet eléréséhez, és ez csökkentheti a hatékonyságot. Ez azt jelenti, hogy a készülék nem hatékony 0 fok alatt? Természetesen nem. A hőszivattyús rendszerek -25 fokig üzembiztosak.
A hatékonyság megtartás és maximalizálása érdekében kritikus fontosságú a hőszivattyú megfelelő teljesítményének meghatározása és a megfelelő típusú készülék kiválasztása!
Sok ügyféltől kapjuk meg a kérdést, hogy – 15 fokon megmarad e a készülék hatékonysága. Természetesen igen, de ez készülékfüggő. Úgy érdemes feltenni a kérdést, hogy milyen környezetben szeretnénk telepíteni, és ott melyik készülék a leghatékonyabb. Így a teljesítményromlás szóba sem kerülhet.
Példaképpen, amennyiben városi ingatlanunk van, a megfelelő választás egy normál -25 fokig üzembiztos hőszivattyú. Mint, Gree hőszivattyúk, Midea hőszivattyúk, Fisher hőszivattyúk, Toshiba hőszivattyúk, LG hőszivattyúk alap típusai. A városi időjárás éves átlaghőmérsékletékete 0 fok körüli, ami a hőszivattyús fűtésnek ideális, a készülék a teljes A+++ hatékonyságát képes leadni. Amennyiben vidéki, esetleg hegyekben lévő városban szeretnénk telepíteni, akkor Mitsubishi Zubadan hőszivattyú,vagy Panasonic hőszivattyú a javasolt. Ezen típusok garantáltan – 15 fokig képesek leadni az A+++ hatékonyság 100%-át. Minden ügyfélnek a földrajzilag megfelelő készüléket javasolt választani, a kívánt hatékonyság érdekében. Mivel a piaci kínálat óriási, minden típusú ingatlannak van megfelelő megoldása hőszivattyús fűtés telepítésére. Alap esetben a készülékek 50-60 fokos vízhőmérsékletet képesek kényelmesen készíteni. De, elérhető a piacon 80 fokos előremenő víz készítésre alkalmas hőszivattyú is, amennyiben a radiátoros rendszer ezt igényli. Mondhatjuk, hogy a hőszivattyús rendszerek minden igényt kielégítenek.
A levegő víz hőszivattyúkat 3 típusba soroljuk:
Ezt az igény fogja meghatározni, mit is szeretnénk az otthonunkban. Amennyiben csak padlófűtést szeretnénk monoblokk rendszerben gondolkodhatunk. Ezt bővíthetjük padlófűtéssel, és használati meleg víz készítéssel is, ez esetben az osztott rendszerű hőszivattyú javasolt. Ezt az All In One rendszerekkel is kiválthatjuk, ahol már gyárilag megtalálható a beltéri egységben egy 200 literes meleg víz tároló. Sok lehetősége van a felhasználónak, mivel amennyiben az All in One rendszer drága lenne, még mindig bővíthető a monoblokk és az egyszerű split hőszivattyús is külön megvásárolható HMV tárolóval, amely ára alacsonyabb a gyári HMV tárolónál. A hőszivattyú telepítővel egyeztetve megtaláható a legjobb megoldás minden típusú igényre.
A hőszivattyús fűtés minden igénynek megfelel, bármilyen kívánsága lenne otthona melege érdekében. A rendszer hatékonyságát csak bővíti a tény, hogy nemcsak fűtésre, de hűtésre is megfelelő. Ehhez fan coil egységeket szükséges telepíteni. A hőszivattyús fűtés követi a jelenlegi trendet és okos eszközökkel is vezérelhetők, amelyekkel a felhasznált energia is monitorozható. Elérhető a levegő- levegő hőszivattyúkhoz és a levegő- víz hőszivattyúkhoz is.
Hatékonysági érték kiszámítása:
A gyártói katalógusokban számos hatékonysági mérőszámot használnak, amelyek kissé zavaróvá tehetik a rendszer teljesítményének megértését az első látásra. A legfontosabb mérőszám a COP érték. Mi is a COP vagy SCOP?
A COP vagy SCOP a hőszivattyú hőenergia-átadási mutatója kW-ban, amely megmutatja felhasznált elektromos teljesítményét is kW-ban. Például, ha egy hőszivattyú 1 kW elektromos energiát használ fel 3 kW hő átvitelére, az COP 3 értéket jelent. A piaci kínálatban 5 SCOP feletti érték is elérhető, ami abszolút a leghatékonyabb és leggazdaságosabb fűtés megoldássá teszi a hőszivattyús fűtést, mivel 5 kW hő leadáshoz, csak 1 kW hőt vesz fel a készülék a hálózatból. A jelenlegi rezsikiadások töredékét szükséges majd fizetnie a jövőben, ez garantált. A piaci változásokat követve, nem az a kérdés, hogy lesz a mindenkinek hőszivattyús fűtési rendszere, hanem az, hogy mikor és milyen típust fog választani. A hőszivattyús rendszerek tervezhető élettartama 15 -20 év megfelelő karbantartás mellett.
Hőszivattyús fűtéssel kapcsolatos kérdéseit felteheti ügyintézőnknek írásban és telefonon is. Azonnali üzentküldés itt lehetséges.